Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

S čolkem v kapse do UNESCO

Ve středu rozhodla vláda o tom, že na našem území vznikne dalších devadesát kilometrů čtverečních chráněné krajinné oblasti. Dvojnásobně se rozšíří nejstarší CHKO Český ráj. Přitom by se mohla dostat na prestižní seznam přírodních památek UNESCO. Ne všichni obyvatelé však byli z chystaných změn nadšení a čtyři obce se postavily proti. „Akorát by nám mluvili do toho, jak stavět a hospodařit, a UNESCO by přivedlo jen víc turistů, a na to my tady nejsme dělaný,“ říká starosta obce Frýdštejn Pavel Müller (nezávislý). Vláda však část území této obce i přes jejich protesty nakonec do CHKO zařadila. „To je od vlády nekorektní, po jednání zastupitelstva uvidíme, jak se proti tomu můžeme ohradit,“ reaguje starosta na vládní rozhodnutí.

Šikmost střechy

Sto kilometrů od Prahy nedaleko „brány Českého ráje“ - města Turnova - se z mlhy vynořuje na skále vysoká hradní věž. Ta patří zachovalému hradu z počátku 14. století - nesoucímu jméno Frýdštejn. Pár set metrů od jeho hradeb stojí první domky stejnojmenné vesnice, v níž žije zhruba osm set obyvatel. Ochranáři si toto místo vyhlídli právě kvůli hradní dominantě, jež měla podle jejich představ tvořit novou hranici chráněné oblasti. Zdejší obyvatelé v čele se starostou však takové představy nesdíleli. Vláda se přiklonila k názoru ochranářů a představitele obce to pobuřuje. „Znamenalo by to akorát celou řadu omezení vůči vlastníkům a je mi jasné, že další omezení by přišla po zapsání do UNESCA,“ vysvětluje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.