Ve středu rozhodla vláda o tom, že na našem území vznikne dalších devadesát kilometrů čtverečních chráněné krajinné oblasti. Dvojnásobně se rozšíří nejstarší CHKO Český ráj. Přitom by se mohla dostat na prestižní seznam přírodních památek UNESCO. Ne všichni obyvatelé však byli z chystaných změn nadšení a čtyři obce se postavily proti. „Akorát by nám mluvili do toho, jak stavět a hospodařit, a UNESCO by přivedlo jen víc turistů, a na to my tady nejsme dělaný,“ říká starosta obce Frýdštejn Pavel Müller (nezávislý). Vláda však část území této obce i přes jejich protesty nakonec do CHKO zařadila. „To je od vlády nekorektní, po jednání zastupitelstva uvidíme, jak se proti tomu můžeme ohradit,“ reaguje starosta na vládní rozhodnutí.

Šikmost střechy

Sto kilometrů od Prahy nedaleko „brány Českého ráje“ - města Turnova - se z mlhy vynořuje na skále vysoká hradní věž. Ta patří zachovalému hradu z počátku 14. století - nesoucímu jméno Frýdštejn. Pár set metrů od jeho hradeb stojí první domky stejnojmenné vesnice, v níž žije zhruba osm set obyvatel. Ochranáři si toto místo vyhlídli právě kvůli hradní dominantě, jež měla podle jejich představ tvořit novou hranici chráněné oblasti. Zdejší obyvatelé v čele se starostou však takové představy nesdíleli. Vláda se přiklonila k názoru ochranářů a představitele obce to pobuřuje. „Znamenalo by to akorát celou řadu omezení vůči vlastníkům a je mi jasné, že další omezení by přišla po zapsání do UNESCA,“ vysvětluje…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte