Před rokem přivezli z motolské nemocnice do Ústavu hematologie a krevní transfuze novou pacientku. Mladá Ukrajinka trpěla útlumem krvetvorby. Onemocněním, které se bez léčby vyvine v leukemii. U příjmu pacienta tehdy byla doktorka Dana Šponerová. Oksana (příjmení si z obav před vystěhování nepřála zveřejnit) nebyla ale pojištěná. Její stav vyžadoval akutní ošetření, na které neměla mladá pacientka ani peníze. Doktorka Šponerová se přesto rozhodla, že Ukrajince pomůže.

Padesát tisíc pro dceru

Oksana se poprvé do nemocnice dostala před třemi lety. Tehdy ji přivezla sanitka na ambulanci do motolské fakultní nemocnice. Za utišující injekci zaplatila pět set korun. V listopadu 2000 se však vrátila do nemocnice se stejným problémem znovu. Tentokrát si ji v nemocnici nechali. Při prvních krevních odběrech lékaři zjistili, jak vážnou chorobou doopravdy Oksana trpí. Pacientku umístili na dětské oddělení. Oksana ale uvedla falešné jméno a nebylo možné proplatit léčbu skrze pojišťovnu. Zaplatila její matka, která tehdy za pobyt dcery v Motole dala v hotovosti padesát tisíc korun. Jeden z ošetřujících lékařů přivedl tehdy úřednici z ministerstva vnitra. „Ta holka sem nepatří,“ sdělil jí doktor. Úředníci Oksaně doporučili žádost o azyl z humanitárních důvodů a pak ji převezli do nemocnice na Karlovo náměstí, k lékařce Šponerové, která její vážný stav diagnostikovala a vzala její léčení na vlastní odpovědnost. Přesto, že nebylo jisté, kdo léčbu zaplatí.…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte