Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Staří a zapomenutí

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach předložil vládě předminulou středu návrh, aby se zvýšily státní výdaje na boj s nezaměstnaností. Přitom navrhuje použít 1,65 miliardy korun, které se ušetří po tzv. povodňových škrtech v penzijním systému. Ministrův postup připomněl, že i levicové vlády v Česku přehlíží důchodce, kteří přitom nemají šanci sami se z postavení občanů druhé kategorie dostat.

Výpomoc nezaměstnaným

„Do důchodu jsem šla v šedesáti. Nejhorší bylo, když jsem najednou měla pocit, že jsem nepotřebná. Děti jsou dávno pryč a mají své vlastní rodiny a starosti. Peněz bylo také najednou méně,“ popisuje svůj život pětasedmdesátiletá Jiřina Šmídová. Bydlí sama v Praze na Jižním Městě a za svůj důchod si nemůže mnoho dovolit. „Nejvíc mně asi vadí drahé léky a to, že nemohu cestovat, i když bych ráda,“ dodává penzistka. Důchody se mají k prvnímu lednu 2003 zvýšit pro ty, kdo odešli do penze před rokem 1996 (tzv. starodůchodce, řečeno v úřednickém žargonu) o pět procent a o čtyři procenta pro ty, kteří práce nechali později (tzv. novodůchodce). Po návrhu ministerstva práce a sociálních věcí ale vláda koncem září valorizaci snížila na 4 a 3,8 %. Jako důvod uvedla nedostatek peněz po povodních. Ministryně zdravotnictví Marie Součková v pořadu Sedmička na Nově uklidňovala důchodce s tím, že „nic nebrání tomu, pokud se finanční situace zlepší, aby v průběhu příštího roku byla mimořádná valorizace“. Upřesnit případné zvýšení odmítá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.