V pracovně Oldřicha Stránského (81) se o zeď opírá nevelký obraz. Na první pohled na něm vnímáme jen jakési rudé pozadí, při bližší prohlídce však z plochy vystoupí detaily: ostnaté dráty, štěkající psi, plynové komory, kouř z krematorií, v němž do věčnosti odplouvá několik lidských obličejů. Uprostřed těch děsivých kulis jde nějaký nešťastník a nese mrtvolu. Je to sám autor a majitel obrazu. Než se ve svých pětasedmdesáti letech stal Oldřich Stránský vyjednávacím partnerem čelných německých politiků, prošel branami Terezína i osvětimským peklem.

Soumrak

Začátek pronásledování zastihl rodinu Stránských v Českém Brodě, kde vlastnila obchod s obilím a žila spokojeným životem. Jako živnostníci podporovali místní společenské organizace, přispívali hasičům i Červenému kříži a patřili k váženým rodinám. „Nevzpomínám si, že by mě někdo pro můj původ nějak ponižoval nebo omezoval. Jen jednou na mě spolužák pokřikoval ,Žide, Žide, hovno z tebe zbyde'. Asi ani nevěděl, co říká, ale později jsem si na tu nadávku často vzpomněl. Ukázala se jako pravdivá,“ píše Stránský ve svých vzpomínkách. Skutečný antisemitismus na své kůži pocítil, až když za protektorátu nastoupil na pražskou průmyslovku. Školní šikana však netrvala dlouho, nacisté brzy nato zakázali Židům se vzdělávat a Oldřich musel školu opustit. Stejně dopadl i jeho bratr Jiří, který se v Brodě učil elektrikářem u souseda. Ten jej, poslušen protektorátních nařízení, s omluvami propustil dřív, než…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte