Rámeček

JIŘÍ ŠEDIVÝ
(49) absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a Vojenskou akademii v Brně. V letech 1993–94 studoval na válečné škole americké armády v Pensylvánii. Od poloviny 70. let sloužil na nižších velitelských funkcích v tankovém vojsku, v roce 1985 se stal velitelem pluku. V letech 1994–95 šéfoval elitní 4. brigádě rychlého nasazení, o rok později velel našemu kontingentu IFOR. V květnu 1998 byl jmenován náčelníkem generálního štábu. Jiří Šedivý je ženatý a má dvě dcery. Má hodnost armádního generála.

Válka v Iráku se zdá neodvratná. Mohou být spojenci při svržení Saddáma Husajna tak úspěšní, jako když ho před lety vyhnali z Kuvajtu?

Válka v roce 1991 byla relativně rychlá a cíl byl splněn při velmi nízkém počtu obětí. Teď bych ani neřekl, že cíl je těžší. Ale vývoj války těžko vypočítáte předem - vojenská věda není matematika, je to spíš umění. Mohou samozřejmě nastat velmi složité situace, ale také se může Saddámův režim zhroutit během jednoho dvou dnů.

Kde vidíte hlavní nebezpečí oproti roku 1991?

Tentokrát je vyšší riziko nasazení chemických a možná i biologických zbraní. Nelze se tvářit, že neexistuje, musíme s ním počítat.

Huntington na genštábu

Z Afghánistánu stahujeme nemocnici a vysíláme do oblasti bojovou jednotku na „lov teroristů“. Ti lidé budou dobrovolníci, nebo to dostanou příkazem?

Jsou to dobrovolníci, kteří jdou spontánně, i když se…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte