Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Případ vzpurného profesora

Je vysoká škola spíš laboratoř svobodného bádání - nebo továrna na vzdělance? Zhruba tak lze pojmenovat spor, který naplno propukl před čtrnácti dny na pražské Vysoké škole ekonomické. Děkan národohospodářské fakulty docent Ivo Straka zakázal profesoru Robertu Holmanovi, svému bývalému šéfovi z katedry, přednášet úvod do mikroekonomie. „Tady jde o elementární svobodu výuky,“ říká profesor Holman. Děkan se však brání: „Ani nositel Nobelovy ceny nemůže učit, kde chce co chce.“

Pište si pojmy

První říjnový čtvrtek se ve velké posluchárně VŠE jako obvykle sešlo kolem 400 studentů prvního ročníku. Měli si od Holmana vyslechnout třetí lekci mikroekonomie. Místo něj však přišla asistentka se sdělením, že za profesora přebírá výuku, neboť byl odvolán za porušení tzv. standardů výuky. Posluchači se zvedli a se skandováním „My chceme Holmana“ šli děkana žádat o vysvětlení. Žádného se nedočkali, nakonec vyšel na chodbu sám Holman a vybídl je k návratu do posluchárny (což se stalo). Proč srocení před svými dveřmi ignoroval sám děkan? „Ti studenti jsou tu tři týdny. Vy byste byl za tři týdny schopen poznat, kdo je špičkový učitel?“ říká Ivo Straka. Chystá se studentům případ vysvětlit, nebude to však dřív než 21. října: „Na škole se bude volit rektor a současná rektorka mě požádala o uklidnění situace.“ Standardy výuky určuje katedra mikroekonomie (spadá pod sesterskou fakultu podnikohospodářskou), která celý předmět garantuje. Robert Holman se nijak netají…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.