Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

O zemích krále Jana

Kdo je naším nejstarším spojencem v NATO? Lucembursko - země, s níž máme společného více, než se zdá. Málokterá zahraniční návštěva byla Čechům tak málo cizí jako minulý týden lucemburský velkovévodský pár. Jindřich a Marie Teresa přijeli ze země, která zná Jana Lucemburského coby Jana Českého - rodák z tamního hradu Vianden je pohřben ve Svatovítské katedrále. Také podle hostitele, kterým byl před týdnem Václav Havel, existuje mezi Českem a Lucemburskem „zvláštní druh přátelství“. Škoda jen, že to prezident nevysvětlil na příkladech. Například v metropoli Lucemburku je umístěn už třicet let pomník Jana Palacha (v lednu 2000 tam položila věnce delegace českého Senátu v čele s Libuší Benešovou). Je to snad náhoda? Také Lucemburčané, podobně jako Češi, mohli mít obavu ze zbytkovosti: země dnes měří 2586 km2, mnohem méně, než činila původní středověká rozloha, přičemž jen belgická provincie Lucembursko má 4419 km2. Jako by to celé připomínalo Rest-Tschechei, zkomoleninu z roku 1938, z níž se odvíjí nechuť k názvu Česko. Jenže Lucemburčané to vše skousli a navíc setrvali u svérázu. Země se sice zmenšovala v rámci politických hranic, ale ponechala si nadetnický charakter. Na rozdíl od Belgie či Švýcarska s jazykově vyhraněným tiskem tam vycházejí také noviny střídající články v němčině i francouzštině - stačí se podívat na www.wort.lu. Lucembursko coby zakládající člen NATO snad nejvýstižněji dokládá zásadu všichni za jednoho, jeden za všechny - i ten nejmenší má své slovo a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.