Minulou středu bruselští úředníci poprvé explicitně spojili Českou republiku a dva termíny: rok 2002 a potom 2004. První značí schopnost země dokončit téměř pětiletý maraton vyjednávání o podmínkách vstupu do Evropské unie, druhý jeho realizaci. Nastal „historický moment“, jásal domácí tisk a koaliční politici, jako by členství už bylo v kapse. Všeobecné veselí se nikdo nesnažil krotit - možná to bylo dáno i tím, že se Václav Klaus věnoval nejdříve britským konzervativcům a pak své prezidentské kandidatuře. Jenže aby se mohlo s čistým svědomím hodovat tři dny a tři noci, musí přijít ještě několik historických momentů.

Irové, Turci, farmáři

Začněme těmi významnějšími. Irové musí především schválit v referendu, a to už v sobotu, smlouvu z Nice, která otevírá cestu pro rozšíření EU o deset zemí včetně Česka. Pokud smlouvu neratifikují všechny členské státy, nemůže vstoupit v platnost. Do prosincového summitu v Kodani by pak měli představitelé kyperských Řeků a kyperských Turků podepsat historickou dohodu o státoprávním uspořádání ostrova v budoucnosti. Kypr dostal minulý týden doporučení ke vstupu, ovšem týká se jen jeho řecké části. Turecká Severokyperská republika, mezinárodně neuznaná, je vyřazena. Hněv vlády v Ankaře je o to větší, že Evropská komise odmítla navrhnout Turkům datum začátku rozhovorů o členství, přestože se podle mínění nejen jich samotných v posledním roce překonávají v plnění nutných podmínek klubu (zrušili například trest…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte