Uplynulých dvanáct měsíců poznamenalo hned několikero voleb po Evropě, jejichž význam přesáhl státní hranice. Jedny takové proběhly v Irsku, byť to zní překvapivě. Irové totiž loni odmítli schválit rozšíření Evropské unie a tehdejší vláda v Dublinu slíbila jak partnerům z EU, tak z kandidátských zemí, že v případě vítězství v letošních volbách referendum zopakuje. Bertie Ahern se v květnu stal opět irským premiérem a v září vyhlásil termín druhého plebiscitu: 19. říjen. S jistou dávkou dramatizace lze proto říct, že završení evropské cesty Čechů, Poláků či Estonců záleží na tom, jestli alespoň část Irů změnila názor.

Otázka hrdosti

„Před dvaceti lety bylo Irsko chudej a zakomplexovanej stát. Teď je to úplně jiná země. Irové si věří, víc se zajímají o to, co se děje kolem, jsou otevřenější,“ říká Peter Curtin, hospodský a majitel udírny v západoirské vesnici Lisdoonvarna. To už je podezřelé - třetí den na ostrově a s jiným názorem se člověk pomalu nesetká. Peter se však nenechá odbýt a pokračuje: „Kdyby lidi neměli víc peněz a nevěřili si, můžu zavřít podnik. Na irskou muziku a speciálně po irsku vyuzenýho lososa bych nikoho nenalákal.“ Řeč příjemně plyne, když najednou začne Peterova žena zhasínat a zatahovat závěsy, aby do místnosti neproniklo světlo zvenčí. Před okny hospůdky se zrovna chystá projet smuteční průvod a podle irských pověr nesmí být zemřelý rušen světskými výjevy. Jakmile procesí mizí za zatáčkou, závěsy se zase roztahují a na…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte