Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Zavřete oči, utrácím

V polovině srpna přiváží předseda Evropské komise Romano Prodi do Čech příslib 48 milionů eur na odstranění povodňových škod. První zářijový týden si Komise stěžuje, že česká vláda na nabídku ještě nereagovala. Premiér Vladimír Špidla na to Bruselu vzkazuje, ať se neobává, že peníze se vyčerpají, a kritika stejně jako mediální zájem utichají. Nejde přitom o vyřízenou věc. Špidlův kabinet totiž rozhodl o využití evropských peněz způsobem, který se může zemi v blízké budoucnosti vrátit jako bumerang. Ve hře není nic menšího než miliony eur.

Úspěch ministra Ambrozka

V neděli osmého září se ministři dohodli, že z nabídnutých 48 milionů eur na likvidaci povodňových škod v dopravě a na životním prostředí (přibližně 1,5 miliardy korun) dají jen polovinu. A to přesto, že ve stejný den odhlasovali zvýšení daní, které mělo do státního rozpočtu přinést 26 miliard navíc, jež by se použily na částečné zaplacení údajně šedesátimiliardového povodňového účtu. Druhá polovina, tedy 24 milionů eur z fondu ISPA pro kandidátské státy, zůstane projektům, s jejichž financováním se počítalo ještě před povodněmi. Konkrétně jde o rekonstrukci čističek odpadních vod a kanalizačních sítí na moravských řekách Bečvě a Dyji a opravu vodovodního potrubí v jižních Čechách. Úředníci ministerstva zahraničí tvrdí, že kabinet udělal chybu, když nevyužil celou částku na povodňové opravy a ještě o tom rozhodl s třítýdenním zpožděním. "Tím jako bychom řekli, že tolik peněz…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.