Stěží se v Jeseníkách najde lesník, který není zároveň myslivec a na stěně mu nevisí několik parádních jeleních trofejí. Přesto právě podle lesníků by živých nositelů trofejí mělo v Jeseníkách ubývat ještě rychleji než dosud. Víc vysoké znamená totiž i větší škody v porostech a větší výdaje na jejich ochranu. Lesy ČR, největší správce lesů v Jeseníkách, chtějí zabránit ekonomickým škodám, část myslivců ale jeleny brání s poukazem, že když to tak půjde dál, Jeseníky prý o své jeleny přijdou. Počátkem října do sporu vstoupí ministr zemědělství.

Tragédie pro les

Převážně smrkový porost Hrubého Jeseníku směrem k hřebenům postupně řídne. Při bližším pohledu se objevují místa, na nichž se podepsaly imise z průmyslového Ostravska, i místa, kde jsou stromky okousané a sloupané jelení zvěří. „Pět kusů vysoké na tisíc hektarů, jak požadují Lesy ČR v právě chystané vyhlášce, to je podle nás stav, kdy je ohrožena prostá reprodukce. Každoroční přírůstek jelení zvěře je přitom asi 0,7 (na deset laní připadá 7 kolouchů), to už by jí skutečně hrozilo vyhubení,“ děsí se místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty a bývalý šéf lesního závodu v Karlovicích Štěpán Müller. Lesy ČR ale mohou i přes protesty myslivců prosadit svůj záměr, protože jako vlastníci honiteb mají velké slovo. Spor má rozhodnout státní správa myslivosti na ministerstvu zemědělství, která normované stavy průběžně potvrzovala, dnes ale chystá novou vyhlášku. Normu pěti kusů prosadili lesní…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte