V příštích dnech si svět připomene výročí tragických útoků na mrakodrapy v New Yorku a týden nato odlétá Václav Havel na svou poslední cestu do USA v roli prezidenta České republiky. Je to symbolická cesta. Nejlepší stránkou Havlova prezidentování je bezpochyby to, že dokázal vybudovat a udržet silné vazby s největší velmocí. A letí se za oceán rozloučit jako spolehlivý spojenec ve dnech, kdy si Amerika vzpomene na své ohrožení.

Dožít se těchto dnů

Těžko se dá penězi vyčíslit, kolik Havel zemi přinesl politického a ekonomického vlivu za hranicemi, zejména v USA. Desetimilionová země nemůže velmoci příliš nabídnout. Přesto Havel za dvanáct let prezidentování navštívil třikrát Spojené státy na nejvyšší úrovni a naopak - pokud přičteme i očekávaný přílet prezidenta Bushe juniora na summit NATO v listopadu - stejně častokrát hlava USA zavítala k nám. O tom se jiným může jenom zdát. Americká politika, veřejnost a média mají ve zvyku personifikovat významné události. Štěstím Čechů bylo, že si Američané s Václavem Havlem spojili pád komunismu. Životopis vězněného dramatika, který se stane prezidentem, připomíná romantické drama se šťastným koncem. K udržení zájmu o příběh ale bylo nutné nekazit politiku a to se Havlovi také dařilo. Začalo to úspěšným projevem v Kongresu v únoru 1990. Havel v něm spojil, co Američané chtějí slyšet, a co potřeboval, aby slyšeli. Poděkoval nejdříve, že svým tlakem „nám pomohli dožít se těchto dnů“. Potom zdůraznil, že…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte