Svět už nikdy nebude jako předtím. Tak to loni po 11. září svorně tvrdila média. Není divu. Stalo se něco, co přesahovalo hranice vší dosavadní představivosti: teroristé unesli letadla plná pasažérů a nasměrovali je na Světové obchodní středisko v New Yorku a Pentagon ve Washingtonu. Amerika byla poprvé od Pearl Harboru zasažena na vlastním území, navíc v místech, která symbolizovala její hospodářskou a vojenskou moc. Teroristé z organizace Al Kajda Usámy bin Ládina navíc zaznamenali velkou úspěšnost: tři ze čtyř unesených strojů skutečně zasáhly vytčený cíl - pouze jeden, mířící zřejmě na Bílý dům, se po odporu cestujících zřítil do pustiny. To vše Amerikou otřáslo natolik, že terorismu vyhlásila válku, kterou povede všude tam, kde je třeba. Aby teroristé neměli kde bezpečně hlavu složit, jak tehdy řekl prezident George W. Bush. Jak tedy vypadá svět po roce této války? Změnil se nějak zásadně, a pokud ano, tak v čem? Jak se liší rok staré představy, prognózy a scénáře od reality? Tyto otázky zaměstnávají čím dál tím více lidí. Nejde totiž pouze o výročí a jeho symbolický charakter. Jde také o tak aktuální problémy, k jakým patří například debata o útoku na Irák Saddáma Husajna.

Skeptici se mýlili

"Válka proti terorismu znamená porazit nepřítele vojensky. To si může vyžádat i preventivní úder vůči těm, kteří vás ohrožují, a sledování států, jež podporují vašeho nepřítele. Operaci tohoto druhu nelze provádět pomocí přesných zásahů křižujících…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte