Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Hackeři objevují politiku

Hacker je v lidových představách individuem, které se baví tím, že po nocích krade přísně tajná data, ničí cizí práci nebo se pokouší o počítačovou bankovní loupež. Skutečnost je prozaičtější. Mnozí hackeři na plný úvazek pracují pro Microsoft, Apple, Pentagon či Nokii.

Jsem chytřejší než ty

Počátky počítačových hackerů lze vystopovat už v 50. letech. Tehdy se první počítače dostaly na univerzity a do velkých firem a programátoři objevili obrovskou intelektuální přitažlivost práce s nimi. Kultura hackerů je totiž do značné míry kulturou luštitelů hádanek - daleko lepší rébusy než v hádankářských časopisech lze nalézt v telefonních a počítačových sítích. Tyto „rébusy“, tedy principy zabezpečení sítí proti nepovolenému vniknutí, ovšem nejsou určeny k luštění široké veřejnosti, leč právě naopak. Tím se do hackerského světa čistých idejí dostal první etický problém.„Tohle je teď náš svět, svět elektronu a spínače, krása baudu. Využíváme služeb, které už existují, aniž bychom za ně platili. Tyto služby by byly levné, kdyby jim nešéfovali hamouni toužící po zisku - a vy nás nazýváte zločinci. My objevujeme, a vy nás nazýváte zločinci. Hledáme poznání, a vy nás nazýváte zločinci. Ano, jsem zločinec. Mým zločinem je zvědavost. Mým zločinem je to, že jsem chytřejší než ty - něco, co mi nikdy neodpustíš.“ Anonymní manifest vymezuje hackerův vztah k většinové společnosti: oni jsou ti hloupí, ale vládnoucí a ziskuchtiví, my jsme chytřejší, dnes sice slabší,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.