Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Poslední zvonění

Euro dosáhlo parity s dolarem, ale triumf je laděn spíše v moll. Příčiny pro slabost eura, které byly uváděny před několika týdny, platí beze změny i dnes. Také kvantum reforem, které musí jednotlivé státy a Evropská unie jako taková provést, je pořád stejně omračující. Nové je pouze to, že v americkém hospodářství vše zůstává při starém. Konjunktura za Atlantikem se odkládá; a právě tato slabost USA je zdánlivou silou Evropy. Většina amerických ekonomických indikátorů přesto ukazuje směrem vzhůru. Pravda, Spojené státy mají gigantický platební deficit, ale žijí s ním již od konce 2. světové války. Americké hospodářství však má především psychologický problém. Noční můra 11. září obrací všechna znaménka do minusu. Celá společnost je dosud paralyzována zážitkem porážky, k níž došlo v zenitu imperiální moci na jejím vlastním území, a také obavou z reprízy. Politická elita zažívá teroristické ohrožení podstatně bezprostředněji, než tomu bylo za doby existence Sovětského svazu. Třináct let po „studené válce“ se bezpečnost opět protlačila na první místo americké politické agendy. Tato dočasná změna priorit je naprosto oprávněná. Amerika potřebuje nezranitelnost, aby její hospodářství mohlo plně rozehrát svou sílu.

Co čeká Evropu

A co Evropa? Je jistě dobře, že starý kontinent nevisí Washingtonu na rtech. Chybou však je, že se vůči USA chová jako savý papír - zaznamená všechno, ale reprodukuje to úplně obráceně. Pouze na krátký okamžik zachvátil…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.