Jako by 20 let po britsko-argentinské válce o Falklandy dorazila její obdoba na evropsko-africké pomezí. Ve středu 10. července obsadili maročtí vojáci miniaturní neobydlený ostrůvek Perejil (česky petržel), který leží pouhých 150 metrů od marockého pobřeží, ale nárokuje si ho Španělsko. A ve středu 17. července ostrůvek obsadili Španělé: zajali šest tam rozmístěných marockých vojáků a vzápětí je předali Maroku. Dá se říci happy end, ale celá událost ukazuje na širší problémy.

Až se zřeknou síly

Španělsko-marocké vztahy se od 17. října 2001, kdy Maroko odvolalo svého velvyslance v Madridu, neustále zhoršují. Nynější konflikt o suverenitu nad ostrůvkem vypukl proto, že Perijil nepatří mezi území, jejichž hranice byly v 19. století po vzájemné dohodě mezi Španělskem a Marokem smluvně ustanoveny (například španělské enklávy v Maroku Ceuta, Melilla a ostrovy Chafarinas). Perejil byl ve 20. století pod španělským protektorátem a po vyhlášení nezávislosti Maroka se stal marockým územím. Španělsko však tuto teorii odmítá a od 19. století považuje Perejil za vlastní. Když ostrůvek obsadila marocká policejní jednotka, Rabat ignoroval požadavky Evropské unie i NATO na jeho opuštění a naopak deklaroval své právo na Perejil. Navíc vyměnil policejní síly za vojenské. Když o týden později obsadilo ostrůvek Španělsko ve vojenské akci, do níž bylo zapojeno několik vrtulníků a námořních lodí, Rabat považoval tuto nikoli nezbytnou operaci za agresi a "ekvivalent…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte