Přijede-li člověk, dobře obeznámený se životem v Izraeli, do této země s odstupem dvou let, zarazí ho mimo jiné skutečnost, že se Izraelci mezi sebou přestali bavit o politice. Přitom ta bývala jedním z nejoblíbenějších témat. Nyní převládá pocit, že vše už bylo řečeno, veškeré alternativy mnohokrát probrány a žádné řešení stejně nikdo nemá. Jenže pocházíte-li z Evropy a dovolíte-li si kritickou poznámku či jen dotaz týkající se izraelských odvetných akcí na teror palestinských atentátníků, jako byste bodli do vosího hnízda. Izraelci jsou stále ještě velmi roztrpčení vlnou kritiky, která se na ně snesla zvláště z Evropy v důsledku operace „Obranný štít“.

Už to nešlo dál

Před vyhlášením této operace (29. března) neuplynul den, aniž by někde nevybuchla kavárna, pizzerie, diskotéka, autobus či nákupní středisko. Premiér Ariel Šaron dlouho odolával tlaku armádních kruhů i demonstrantů, kteří s hesly „Nechte armádu jednat!“ požadovali, aby dal příkaz ke zničení infrastruktury teroru na samosprávných územích Palestinců, odkud atentátníci vycházeli. V předvečer operace „Obranný štít“ však již po odvetné akci nevolali jen stoupenci pravicových jestřábů, podporoval ji i politický střed a značná část levice. V Izraelcích zkrátka dozrál pocit, že již není možné teroru nečinně přihlížet. O to větší byl údiv nad lavinou kritiky a rezolucí odsuzující Izrael. Hlavní kauzou byl Džanín. "Evropská média přijímala zcela nekriticky arabskou propagandu o masakru…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte