Před měsícem zřejmě definitivně skončila další dobrodružná výprava na český loterijní trh. Pátého prosince vstoupil předběžný konkurzní správce do akciové společnosti Eurolotto, která chtěla v oblasti číselných loterií konkurovat monopolní Sazce. Ze smělých plánů Eurolotta je po třech letech existence ztráta 400 milionů korun a postavení Sazky se ani neotřáslo.

Miliardová tradice

Sazka má na domácím loterijním trhu neochvějný monopol již 45 let. V posledních letech jí jdou v jejím udržení na ruku i poslanci: firma, která chce provozovat loterie, musí mít mimo jiné základní jmění sto milionů korun a nesmí mít za sebou zahraniční kapitál. Výsledkem je, že v číselných loteriích a stíracích losech je po krachu Eurolotta opět jediným hráčem na trhu. Lidé u Sazky předloni utratili sedm miliard korun. Polovina z těchto peněz byla vyplacena na výhrách, 900 milionů korun šlo ze zákona na českou tělovýchovu, zbytek je režie a zisk Sazky. Pro srovnání: zatímco tuzemský sázkový monopol dává na veřejně prospěšné účely každou osmou vsazenou korunu, jeho britská obdoba Camelot téměř každou třetí a slovenský Tipos každou šestou. Monopol Sazky v oblasti loterií se v 90. letech pokusilo narušit několik společností, vesměs bezúspěšně. Z větších hráčů to zkusila jako první Česká Lotynka. Skončila ztrátou 400 milionů a obžalobou exministra kultury Kabáta, který v její prospěch neoprávněně zastavil dvě státní budovy (případ šel loni v prosinci před soud). V roce 1997…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte