Když před rokem přebíral George W. Bush úřad amerického prezidenta od Billa Clintona, řada politických komentátorů hleděla na nastupujícího republikána s obavami. Žezlo v Bílém domě převzal texaský guvernér, který volby vyhrál možná jen zásluhou nepřehledně koncipovaných hlasovacích lístků v některých okresech na Floridě a nakonec až rozhodnutím Nejvyššího soudu. Nebyl příliš zběhlý v mezinárodních otázkách, když si ani nepamatoval jméno jednoho ze svých největších současných spojenců, pakistánského generála Parvíze Mušarafa. Po roce ale lze říci: obavy nebyly na místě.

Domácí výsledky

Bush vyzrál v uznávaného vůdce, který se s nástrahami doby dokázal obdivuhodně vypořádat a nabízí obyvatelům Spojených států pocit bezpečí. Vůdcovství není něco, co se lze naučit či někde vyčíst. Člověk se s ním musí narodit a Bush takový přirozený dar má. Dokazuje to vystupováním po událostech z 11. září. Přitom způsob, jakým vystupuje v posledních několika měsících na veřejnosti, se neliší od toho, jak se prezentoval v průběhu volební kampaně. Poskytuje přesně zformulované odpovědi, jež opakuje s železnou pravidelností. Umí správně zvolit své spolupracovníky, kterým věří a nechá jim dostatek prostoru pro vlastní kreativitu. Několikrát předvedl, že se umí pohybovat ve washingtonských politických bitvách. Za ministra spravedlnosti si vybral konzervativního Johna Ashcrofta, jehož pak dokázal v Senátu i s hlasy demokratů prosadit. V červnu zahájil snížení daní v…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte