Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Byznys u Pjandže

Muzafar žije s rodinou v malé vesnici nedaleko Dušanbe, hlavního města Tádžikistánu. Jeho dům se ničím neliší od nuzných příbytků sousedů, na dvoře se ale trochu nepatřičně vyjímá velké BMW. Auto je jediným výstřelkem, který si pětadvacetiletý obchodník s drogami dopřává. Jinak žije skromně. Má jen jednu ženu (od konce občanské války je v Tádžikistánu uzákoněno mnohoženství a počet manželek závisí na finančních možnostech ženicha), v domě žije společně s rodinou. Nakupují na trhu a nemají ani hospodyni.

Cesta heroinu

Kvůli automobilu, který bije do očí, si už Muzafar vytrpěl své. Hned třetí den poté, co ojetý vůz koupil, si ho vzali do parády policisté. Chtěli vědět, kde na něj vzal peníze. „Vyslýchali mě celou noc. Přesvědčoval jsem je, že jsem si to vydělal v Rusku, protože jsem tam byl tři roky,“ podotýká. Ještě s několika společníky organizuje Muzafar dopravu heroinu z Dušanbe do Ruska. Už minuly doby, kdy jej pašovali sami, vlakem, zapakovaný do granátových jablek. Z Ruska pak dováželi auta, protože nový žigulík lze v Tádžikistánu prodat jedenapůlkrát dráže než u výrobce v Togliatti. Nyní využívají kurýrů, buď žen s dětmi nebo chlapců, ochotných spolknout půl kilogramu drogy, zabalené v plastových tubách. V Dušanbe obchodníci nakupují heroin za čtyři až pět tisíc dolarů za kilogram, a v Rusku prodávají po dvanácti tisících. Nijak závratné částky to nevynáší. Hodně stojí režie: letenky, odměna pro kurýry, pár podplacených celníků na letišti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

03.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.