„Kdyby tu nic nebylo, mně by se tu líbilo.“ Tímto úžasným veršem, důvěrně známým ze starších školních čítanek, začíná Jan Čarek báseň, jejíž úroveň hned vzápětí upadá do provinční oslavy rodného kraje. Básníkův vzlet i následný pád má netušený, a přesto silný vztah k letošnímu karlovarskému filmovému festivalu. Jeho programová skladba totiž obsahuje hned několik snímků, sdílejících starost o čistotu filmového obrazu. Tato čistota není nikterak samoúčelná: péče o obraz je lékem na bolest vyprávěných příběhů a důrazně nám připomíná, že Karlovy Vary jsou i během festivalu městem lázeňským. Tři filmy, které si zasluhují mimořádnou pozornost, přicházejí z Tchaj-wanu, Japonska a Filipín. Přes svou vzájemnou různost jako by sdílely vědomí zdánlivě prostého faktu: film navazuje na fotografii v tom nejjednodušším smyslu, tedy tím, že zcela spontánně přenáší na plátno věci, jež se ocitly před objektivem kamery. Úlohou tvůrce proto není hloubání o tom, čím film naplnit, nýbrž hledání techniky, která by umožnila vyprázdnit záběry a zjednodušit je na samotné jádro výpovědi.

Natržená opona času

Snímkem Millennium Mambo se českému publiku představuje tchajwanský režisér Hou Hsiao-hsien, jeden z nejvýznamnějších tvůrců současné světové kinematografie. Na první pohled není Millennium Mambo ničím jiným než záznamem nepříliš dramatického příběhu Vicky (v podání úžasné Shu Qi), která se bezcílně pohybuje mezi bary a nočními kluby v Tchai-peji, z jejichž pastelových…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte