„V Libuši byla rekordní zima: 6,2 °C,“ informovala minulé pondělí Česká tisková kancelář. „Tropická vedra překračují rekordy století, v Německu naměřili 39,4 °C,“ napsala stejná agentura jen o dva týdny dříve. Jde o náhodný rozmar počasí, anebo máme počítat s tím, že už to bude jeho setrvalý, neurotický stav?

Horká perioda

V Evropě se nepravidelně a spíš neodhadnutelně střídají cykly o trvání 20–40 let, kdy je vln veder až pětkrát víc než v chladnějších obdobích. Právě jednou z těchto teplých period teď nepochybně procházíme. Svědčí o tom i fakt, že zatímco například v Itálii bylo v letech 1970–80 ročně jen 65 dní s vlnami veder, o dekádu později už jich bylo v průměru 230! Můžeme tak víceméně počítat s tím, že i v nejbližších letech skoro pokaždé přijdou dejme tomu dvě větší a několik menších vln tropického počasí. Na co se tedy máme připravit? Při vedrech dochází k menšímu míšení vzduchu. Ve městech a v uzavřených pánvích se zvyšují obsahy přízemního ozonu a fotochemického smogu. Lidé trpí nejenom horkem, ale také špatným vzduchem - je víc srdečních a astmatických záchvatů. V Athénách kupříkladu umírá při vlně veder denně v průměru o 40 lidí víc než za normálního počasí. Je také víc otrav z jídla a klíšťata jsou aktivnější. S každou, byť malou odchylkou od teplotního normálu roste také četnost požárů. Například v horkém létě roku 1998 způsobily ohně jen v Řecku škodu za 675 milionů dolarů. Do budoucna se něco podobného nemusí vyhnout ani nám.…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte