Málokdy se vyskytne kniha, při jejímž čtení vzniká jistota, že ji mohl napsat jen jeden jediný člověk, a to jediným možným způsobem. Černé sezony, jediné beletristické dílo Michala Glowinského (nar. 1934), polského literárního vědce zabývajícího se mj. sémantikou totalitního newspeaku, k takovým dílům patří. Černé sezony v názvu znamenají pro autora ty nejtemnější dějinné průrvy, období, kdy jakékoli lidské myšlenkové úsilí i zkušenost jsou vydány napospas ochromující krutosti a plánovitému zlu. Tématem vyprávění jsou vzpomínky na dětství prožité v různých úkrytech nacisty napadeného Polska. Očima dětského hrdiny vnímáme krátký úsek „života člověka, který byl odsouzen k záhubě již v dětství“. Na konci války bylo Glowinskému jedenáct let. Autor zdůrazňuje, jak často ho zrazuje paměť, a faktografickou přesnost svého díla neustále zpochybňuje slovy jako „nevím“, „nejsem si jist“. K vylíčení atmosféry varšavského ghetta, kam se s rodinou dostal po přesunu z ghetta v Pruszkově, vystačí s detailními popisy barev - monotónní střídání šedé, hnědé a černé se mu stalo popřením barevnosti světa. Varšavské ghetto, přestupní stanici do vyhlazovacích táborů, kde podle vzpomínek nepřetržitě bloudil hustý dav lidí („bylo těžké se jím prodrat“) zbavených práv, soukromí a majetku, nevidí zjitřelá dětská mysl jako místo otřesných scén, pamatuje si však svatební pár, kamsi jedoucí v bryčce bez koně - kůň, zvíře z venkova, do vzpomínek na ghetto nepatří.

Zákusek

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte