Na konci ledna roku 2000 se v maďarských knihkupectvích poprvé objevil dlouho očekávaný román Harmonia Caelestis. Jeden z nejslavnějších současných spisovatelů Péter Esterházy na něm pracoval téměř deset let a monumentální dílo věnoval památce svého zesnulého otce. Radost z dokončeného díla ale spisovateli těsně před tím, než se Harmonia Caelestis objevila na pultech, zkalil nečekaný telefonát z Historického ústavu. Úředníci, jejichž úkolem je archivovat dokumenty komunistické tajné policie AVH, Esterházyho opatrně požádali o návštěvu: složka, o kterou si spisovatel požádal po odtajnění svazků, prý obsahuje něco mimořádného. „Tomu, co jsem viděl, jsem nemohl uvěřit. (…) Chtěl jsem odtud zmizet, aby nikdo neviděl moji tvář,“ napsal později Esterházy. Milovaný otec Mátyás, o němž spisovatel právě dokončil téměř tisícistránkový román, byl přes dvacet let spolupracovníkem a později i agentem komunistické tajné policie. Zatímco Harmonia Caelestis se rychle stávala bestsellerem, Péter Esterházy se za naprostého utajení ponořil do studia otcových záznamů. Maďarská veřejnost se tak dozvěděla pravdu až letos v květnu, kdy vyšla nová kniha s názvem Opravené vydání (- příloha k Harmonii Caelestis -).

Princ donašečem

Potomek slavné šlechtické rodiny Péter Esterházy nepatřil za komunismu k zakázanému literárnímu undergroundu, ale ani k prorežimní umělecké smetánce. Podobně jako v případě Bohumila Hrabala mu přízeň čtenářů a světové uznání vynesl zejména…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte