Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vstříc novému osudu

Ještě se neusadil prach rozvířený porážkou ODS, debaklem Unie svobody a vzestupem komunistů, a z trosek dosavadního rozložení sil se rodí nová vláda. První dojem je až překvapivě dobrý. Vladimíru Špidlovi zatím jeho sázka na nejtěsnější vládní většinu vychází. Ještě ovšem nedošlo na kámen úrazu - ekonomický program příští vlády. Jak vypadají další vyhlídky vítězů a poražených?

Čistí proti zhrzeným

ČSSD má k vítězství jeden bonus: do vlády s ní chtějí jít všechny tři ostatní formace, přičemž se všemi by měla většinu. Budoucí premiér Špidla si vybral nejméně pohodlnou „variantu 101“ a dovnitř strany vzkázal, že v jeho kabinetu mohou být pouze nezkompromitovaní lidé. Ten muž riskuje, což je sympatické. Jeho nejsilnější zbraní je koaliční potenciál ČSSD: kdyby se mu zachtělo, získá proti Koalici podporu ODS nebo komunistů, a opačně. Vladimír Špidla se k této možnosti chová jako jaderné velmoci ke svému arzenálu, tedy v duchu „nepoužiju to jako první, ale víte, že bych mohl“. Jeho největším rizikem je „klub zhrzených“: ve sněmovně zasedne několik jeho bývalých ministerských kolegů, často dosavadních chráněnců Miloše Zemana, které Špidla do týmu nechce. K Petru Lachnitovi, Janu Kavanovi a Jaromíru Schlingovi pravděpodobně přibudou i Jiří Rusnok a Miloš Kužvart. (Bylo by to dobře, pro rezort financí má ČSSD lepšího kandidáta Bohuslava Sobotku, jednoho z mála poslanců se zájmem o kapitálový trh, a Kužvartovi jedině prospěje, vrátí-li se z ministerských…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.