Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Na výsledku letošních voleb lze jistě najít lecjaká pozitiva, ale analytici Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora z Volksbank to v rozboru na www.ihned.cz opravdu přehnali. Volby prý dopadly „bez překvapení“. (Neúčast 42 % voličů, výprask Koalice a 880 tisíc hlasů pro komunisty není překvapení?) „Jedinými dvěma uskupeními, která by získala parlamentní většinu, by byla ODS+ČSSD nebo ČSSD+Koalice.“ Jedenačtyřicet komunistů nechává Volksbank stranou a už blíže nerozebírá, zda a kde se překrývá program ČSSD a KSČM. Třeba spolu nic neprosadí, ale jak to dnes analytici vědí? Budiž, pojďme dál. V hospodaření bude vláda „nepatrně disciplinovanější“. Důvod? „ČSSD uplatňovala velmi uvolněnou fiskální politiku ve snaze získat dodatečné hlasy. Tento motiv nyní vymizel a navíc bude vládní ČSSD zřejmě usměrňována Koalicí, která je známa svou podporou vyrovnanosti veřejných financí.“ Analytici úplně pomíjejí, že ČSSD měla „uvolněnou“ politiku celé čtyři roky a že Vladimír Špidla řekl agentuře Reuters, že schodek bude tak velký, „jak budeme potřebovat“. Lidovci nejsou zrovna fanatici vyrovnaného rozpočtu a Ivan Pilip žádá, aby schodek aspoň nepřesáhl 100 miliard. Abychom to zkrátili: kolik platů by tak asi analytici Šichtařová a Pikora vsadili na splnění své prognózy, že vláda sníží schodky a že daně se nezmění?

•••

Pondělní Wall Street Journal vystavěl komentář k volbám na srovnání ODS a ČSSD. Václavu Klausovi se americký list už dlouho vysmívá kvůli…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.