Odcházející ministr zemědělství Jan Fencl se rozhodl po sobě zanechat památku. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, jehož jediným akcionářem je Fenclův úřad, se den před volbami rozhodl, že prodá svých zbylých 36 procent akcií v českobudějovické Madetě. Tento podíl v největším tuzemském zpracovateli mléka (dříve známého jako Jihočeské mlékárny) získá za 82 milionů korun Mlékařské a hospodářské družstvo Jih, které sdružuje zemědělce z jihu Čech. Věc má ale několik háčků. Fond prodal svůj podíl bez výběrového řízení, ačkoli jiní zájemci veřejně nabízeli až o polovinu vyšší sumu. A především vychází najevo, že nový vlastník nemá na zaplacení a teprve shání, kdo by mu půjčil.

Hlavně ať to jsou rolníci

Madeta má roční obrat 6 miliard korun a drží třetinu trhu zpracování mléka. Ovládá ji předrevoluční ředitel Milan Teplý prostřednictvím firem Madevia a Spojené kartáčovny. Teplý s Fenclem jsou už několik let vyhlášení nepřátelé, nynější prodej je proto obecně chápán jako pomsta: ředitel několikrát vyslovil obavu, že kdyby se vlivnými akcionáři jeho firmy stali zemědělci, mohou mu diktovat výkupní ceny mléka. A právě o to se ministr na rozloučenou postaral. Garanční fond se původně ani nezamýšlel akcií zbavit. „Prodej se uskutečnil na základě toho, že začaly chodit nabídky, nikoli že by fond měl nějaký strategický plán svůj podíl prodat,“ připouští mluvčí ministerstva Pavel Kovář. A proč tedy fond prodával? „Prostě tady byl ten tlak zájemců,“…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte