Před kašnu na náměstí jihomoravské Telče zasadili do dlažby nenápadnou kamennou desku s černou siluetou člověka. Má připomínat tragické drama, které se přesně na tomto místě událo před více než půlstoletím a jehož atmosféru náhodou zachytil neznámý fotograf. Starý pomačkaný snímek ukazuje hluboce soustředěného muže v klobouku a dlouhém plášti, který se s paletou a štětcem v ruce sklání nad malířským plátnem. Tím mužem je František Mořic Nágl, který právě maluje barokní sloup s anděly na telčském náměstí. Tím ale riskuje svůj život. Píše se totiž rok 1941 a panu Náglovi – coby „osobě židovského původu“ - zakazují malování nacistické zákony. Svůj obraz už proto malíř nedokončí: sotva pár minut po cvaknutí fotografova záběru jej od stojanu odvleklo gestapo, přivolané dodnes neznámým místním udavačem.

Laskavý a přátelský

František Mořic Nágl se na své milované náměstí už nikdy nevrátil. Vrazi jej i s manželkou a dvěma dětmi nahnali nejprve do lágru v Terezíně a pak dál - do plynových komor Osvětimi. Dlouhé roky po válce se zdálo, že nacistům jejich strašlivá mise vyšla: jméno zavražděného židovského malíře upadlo v zapomnění, v jeho rodném kraji si na něj vzpomenul jen málokdo. Jedinou dochovanou připomínkou existence rodiny Náglů zůstaly ruiny rodového statku zarostlé křovím v malé vesničce Kostelní Myslová asi pět kilometrů od Telče. "Celé roky jsem kolem zbořeniště chodila, nikdy mě ale nenapadlo spojit si ho s příběhem konkrétního člověka,…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte