Rámeček

JACQUES RUPNIK
se narodil roku 1950 v Praze; jeho rodiče byli Francouzi. Vystudoval historii a politologii na pařížské Sorbonně a na Harvardově univerzitě (USA). V letech 1977–82 pracoval jako redaktor BBC v Londýně, v současné době je profesorem politologie na College of Europe v Bruggách (Belgie) a ředitelem výzkumu na Fondation des Sciences Politiques v Paříži, kde dnes žije. Patří k uznávaným znalcům politických poměrů ve střední Evropě, je autorem řady knih: Jiná Evropa (česky 1992), Balkán. Krajina po bitvě aj. Jeho Dějiny KSČ vydává v tomto roce nakl. Academia, připravuje se i české vydání jeho esejů o politice a historii.

Před týdnem proběhly volby ve Francii a u nás. Ve Francii ztrácejí socialisté po pěti letech vládní moc, v Česku (a také v Polsku i Maďarsku) je tomu opačně. Co z těchto výsledků čtete jako politolog?

Francouzské a české volby potvrzují širší trend: v západní Evropě se kyvadlo posunulo doprava, zatímco ve středovýchodní Evropě doleva. O to důležitější jsou volby v Německu, které můžou buď potvrdit tuto odlišnost, nebo se stát politickým mostem při vstupu do Unie. V západní Evropě, po dlouhé převaze socialistů, přichází pravice s tématem bezpečnosti, kriminality a migrace. Středovýchodní Evropa po liberálně-pravicové demontáži komunismu hledá společenskou a politickou stabilitu u socialistů. V jednom si však obě části Evropy jsou podobné: rostoucí propastí mezi politickými stranami, elitami a…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte