Pověst Maďarska coby příjemné turistické destinace je v očích řady západních turistů ještě stále pošramocena vleklou válkou, která se odehrávala na jih od jeho hranic. Přesto v uplynulém roce přinesl cestovní ruch do tamní pokladny téměř 4,5 miliardy euro. Maďaři nad tím však nijak přehnaně nejásají. Jsou si dobře vědomi, že zisk by mohl být i vyšší, kdyby se jim podařilo překonat jeden z hlavních neduhů, kterým jejich turistický průmysl dlouhodobě trpí - více než 80 % příjmů z tohoto odvětví totiž stále obstarávají jen dvě místa, Budapešť a Balaton. Státní instituce i podnikatelé by proto turisty rádi nalákali také do ostatních končin uherské nížiny. Naděje, že se jim to podaří, pak nejnověji vkládají především do nabídky gastroturistických služeb, snažících se využít úctyhodné vinařské tradice.

Zázračná zbraň turistiky

Kdysi věhlasné uherské vinařství prošlo za socialismu hlubokým úpadkem. Hlavním cílem bylo tehdy vyrobit co největší množství tekutiny pro nezměrné potřeby občanů Sovětského svazu. Kvalita přitom mnohdy nebyla ani na druhém místě. V devadesátých letech tak museli maďarští vinaři začínat prakticky od nuly. Vrátit se na západní trhy už ovšem nebylo tak snadné, zejména poté, co se na nich prosadili noví dodavatelé z Chile, Argentiny a Austrálie. Snahu o vývoz vína se tak Maďaři rozhodli kombinovat s pokusem o „dovoz“ jeho spotřebitelů. Inspirovali se přitom v Alsasku, kde vinařská turistika úspěšně kvete už od poloviny osmdesátých…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte