Už celé generace se přou o to, zda je architektura uměním. Nejnověji tento spor připomíná poslední kniha Jana Gehla a Larse Gemzoa Nové městské prostory. Ty, kdo již rezignovali a berou města pouze jako nutné zlo, pak dílo obou dánských architektů upozorňuje, že existuje určitá naděje, jak veřejné prostory měst opět učinit pro lidi přívětivějšími.

Architektura jako umělý chrup

Veřejné prostory od středověku sloužily především ke shromažďování, obchodu a dopravě. Postupem času však byla z ulice vytlačena funkce shromažďovací a později byly do privátních prostor v domech či pasážích přeneseny také obchody. Na ulici tak ve většině měst zbyla pouze motorizovaná doprava, a fotografie Malostranského náměstí se proto příliš neliší od fotografie Neapole či Istanbulu: všude se chodci prodírají mezi auty. Izolaci, do níž člověka uzavírá moderní architektura, lze ovšem zasadit ještě do širších souvislostí. Stačí si vzpomenout na občasnou výtku, že hlavní kritérium, kterým se architektura dvacátého století řídí, vychází z Kantova názoru, podle něhož esteticky hodnotné je pouze to, co neslouží materiálnímu zájmu. A materiálním zájmem je také slast a rozkoš. Architektura pak v důsledku estetického zaměření usiluje o krásu či půvab. To by však měla být pouze jedna ze tří klasických stránek stavitelství. Vitruviem akcentovaný aspekt užitečnosti a pevnosti v takovém pojetí ustupuje, architektura je zestetizována a obrací se pouze k vizuálnímu vnímání.…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte