Z privatizace Unipetrolu se začíná stávat oříšek pro příští vládu. Český holding Agrofert, jejž za vítěze prohlásil Zemanův kabinet, dodnes nezaplatil nabídnutých 361 milionů eur (podle dnešního kurzu 11 miliard korun) a v dohledné době nezaplatí. „Agrofert si chystá půdu, aby vyjednal s novou vládou slevu tak o tři miliardy,“ míní bývalý šéf Unipetrolu Miroslav Téra. Příští ministři budou mít na rozdíl od svých předchůdců jasno aspoň v jedné věci: komu Agrofert patří. Jeho šéf Andrej Babiš donedávna tvrdil, že většinovým vlastníkem je švýcarská rodinná firma Ameropa. Ta to ale na dotaz Komise pro cenné papíry popřela - nikdy prý neměla větší podíl než 40 %. Babiš na šokující zprávu bez mrknutí oka reagoval tím, že se prostě zmýlil. Nyní se však stane majitelem on sám, do konce června chce mít v Agrofertu 55 % akcií.

Ceny jako z Rotterdamu

Privatizace Unipetrolu zadrhla ze známého důvodu: Babiš dosud nesehnal peníze. Větší část chtěl získat odprodejem dvou cenných firem z Unipetrolu - České rafinérské a Benziny (vláda do podmínek soutěže zakotvila desetiletý zákaz rozprodeje, pro Babiše však sám Miloš Zeman slíbil udělat výjimku). Jenže Rafinérskou nikdo nekoupí dřív, než bude mít uzavřeny dlouhodobé smlouvy o dodávkách do zbytku Unipetrolu - od nich se odvíjí cena firmy. A proč je nemá? Rafinérská je jediná součást Unipetrolu, kterou nemá holding plně ve své moci. V roce 1995 zde Klausova vláda předala 49procentní podíl a manažerskou kontrolu…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte