Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Z tržiště mezi elitu

Jak uvedla ve svém zpravodajství Česká televize, na výběrovém chebském gymnáziu tvoří celou třetinu nově přijatých studentů děti narozené v Čechách imigrantům z Vietnamu. Jejich učitelé se shodují v tom, že vietnamští Češi jsou nadprůměrně motivovaní a pilní, a mají tedy i nadprůměrné studijní výsledky. To se ovšem nezamlouvá domorodým rodičům, neboť na jejich hloupější či línější děti potom nezbývá na gymnáziu dostatek místa. Naštěstí jsou jejich stížnosti marné, neboť fyziognomie obličeje nepatří k disciplínám hodnoceným při přijímacích zkouškách. Dokonce na to – jako asi na všechno – existuje i směrnice, přikazující ignorovat etnicitu uchazečů. Škarohlíd se sice může tázat, proč je takovou samozřejmost nutno vůbec dekretovat, realista ovšem spíš ocení, že se dotyčné gymnázium – a snad i všechna ostatní – opravdu řídí jenom studijními výsledky.

Vietnamští Češi

Do Čech se tedy konečně navrací staré zdravé poměry, kdy je česká populace vážně konfrontována se snažením jiného etnika. Jak tomu ostatně bylo téměř v celé naší historii. Přesto bude generační nástup vietnamských Čechů – dnes na gymnázia, později na vysoké školy a nakonec i do prominentních zaměstnání – jistě překvapením pro mnohé. Je skutečně možné, že se potomci lámaně šišlajících vietnamských trhovců stanou součástí českých elit? Podle zkušeností z jiných zemí je to dokonce velmi pravděpodobné. Ne každý, kdo na tržnicích nakupuje, si uvědomí, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.