S nadšením přivítaly řecká politická scéna i veřejnost návrh na zřízení evropské pohraniční stráže, který předložila Evropská komise. Vytvoření speciálních oddílů na ochranu vnějších hranic Unie patří už dlouho k požadavkům Řecka vůči ostatním členským státům. Země se cítí ohrožena přílivem ilegálních přistěhovalců. Podle odhadů jich dnes v desetimilionovém státě žije okolo 300 tisíc. Řecké hranice navíc jsou a v dohledné době zůstanou po celé své délce schengenskou hranicí EU, a tak Athény požadují, aby se s přísnější regulací přistěhovalectví, po které začíná volat většina evropských států, začalo právě u nich.

Na hlídce v Egejském moři

Návrh počítá s radikální změnou, neboť až dosud si každý stát zajišťoval ochranu hranic sám. Členové společné pohraniční stráže se ale budou rekrutovat z celé Unie. Projdou jednotným výcvikem, dostanou tutéž výzbroj a vytvoří smíšené oddíly. První evropští pohraničníci by podle návrhu Komise měli začít fungovat za pět let. Pokud se v roce 2004 Unie rozšíří o dnešní kandidáty, ocitnou se mezi nimi také Češi nebo Poláci. Nejprve se ale začne s kontrolou na letištích a v důležitých přístavech EU, a až později by se hlídala hranice Unie po celé délce. Náklady se budou hradit ze společného rozpočtu, což je zejména pro řecké politiky a ekonomy dobrá zpráva. Řecká státní hranice ale není pouhá čára, která dělí unijní blahobyt od chudoby. Řecko je jediný stát patnáctky, který pěstuje vysloveně nepřátelské vztahy se…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte