Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Řecko se opevňuje

S nadšením přivítaly řecká politická scéna i veřejnost návrh na zřízení evropské pohraniční stráže, který předložila Evropská komise. Vytvoření speciálních oddílů na ochranu vnějších hranic Unie patří už dlouho k požadavkům Řecka vůči ostatním členským státům. Země se cítí ohrožena přílivem ilegálních přistěhovalců. Podle odhadů jich dnes v desetimilionovém státě žije okolo 300 tisíc. Řecké hranice navíc jsou a v dohledné době zůstanou po celé své délce schengenskou hranicí EU, a tak Athény požadují, aby se s přísnější regulací přistěhovalectví, po které začíná volat většina evropských států, začalo právě u nich.

Na hlídce v Egejském moři

Návrh počítá s radikální změnou, neboť až dosud si každý stát zajišťoval ochranu hranic sám. Členové společné pohraniční stráže se ale budou rekrutovat z celé Unie. Projdou jednotným výcvikem, dostanou tutéž výzbroj a vytvoří smíšené oddíly. První evropští pohraničníci by podle návrhu Komise měli začít fungovat za pět let. Pokud se v roce 2004 Unie rozšíří o dnešní kandidáty, ocitnou se mezi nimi také Češi nebo Poláci. Nejprve se ale začne s kontrolou na letištích a v důležitých přístavech EU, a až později by se hlídala hranice Unie po celé délce. Náklady se budou hradit ze společného rozpočtu, což je zejména pro řecké politiky a ekonomy dobrá zpráva. Řecká státní hranice ale není pouhá čára, která dělí unijní blahobyt od chudoby. Řecko je jediný stát patnáctky, který pěstuje vysloveně nepřátelské vztahy se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.