Podvolit se absurdnímu rozsudku a popřít svoji čest, nebo verdikt nerespektovat a pohrdnout tak právním státem? Před toto dilema postavil před několika dny tři bývalé studentské vůdce brněnský soudce Marek Cigánek. Přikázal jim totiž, aby se do čtrnácti dnů omluvili někdejšímu šéfovi fakultní buňky KSČ Janu Snášelovi za to, že ho během protikomunistické revoluce v lednu 1990 vyzvali k odchodu z fakulty pro předchozí „zneužívání politického postavení“ a „demagogické, arogantní a kariéristické vystupování“. Pokud někdejší studenti výrok neuposlechnou, hrozí jim stotisícové pokuty a exekuce majetku.

Chůze přes mrtvoly

Jan Snášel se morální satisfakce za „poškozenou čest“ domáhal u soudů plných dvanáct let. Dlouho bez úspěchu, protože jeho kolaborace s okupačním režimem, bezpáteřná kariéra a výhrůžné chování ke studentům s jiným než komunistickým světonázorem jsou bezpečně doloženy. Nečekaný obrat ale nastal v roce 1999, kdy případ po jednom z dalších odvolání pana Snášela dostala na starost soudkyně brněnského krajského soudu Ludmila Antlová. Ta se v 70. letech nechvalně proslavila rozsudkem schvalujícím vyhazov vysokoškolského učitele Jana Konečného z vojenské akademie v Brně za kritiku invaze ruských vojsk do Československa. Od soudkyně s takovým renomé pak samozřejmě příliš nepřekvapilo, když studentům přikázala bezodkladně se Snášelovi omluvit. Po studentském odvolání šel spis k Nejvyššímu soudu, odkud jej pro formální nedostatky vrátili zpět…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte