Domácí ekonomika spotřebuje podle údajů OECD na jednotku hrubého domácího produktu skoro dvakrát více energie než průměr zemí Evropské unie, což zvyšuje znečištění a navíc snižuje konkurenceschopnost průmyslu. I kdyby skladba potravin českých dětí mezi 4. a 6. rokem odpovídala doporučením odborníků na výživu, zejména vinou zemědělského hnojení by z jídla dostávaly 130 % přijatelné dávky dusičnanů. Recyklujeme jen 7 % odpadků, zatímco Rakousko či Německo téměř 50 %. Je tedy evidentně co dohánět, a není proto od věci zjistit, jak na to ve svých předvolebních programech pamatují zdejší rozhodující politické strany.

Samá voda

Vládní strana čtyři roky řídila ministerstva, takže tyto problémy nesporně zná. Chcete vědět, jak je sociální demokraté budou řešit? Tak se nedívejte do volebního programu strany. Z něj se to totiž nedozvíte. „Zelené“ pasáže programu ČSSD se omezují na několik vágních vět typu: „Uděláme vše pro čisté životní prostředí. Stát musí přísně dohlížet na dodržování ekologických norem a zákonů, aby mohli být lidé zdraví.“ Co to znamená? „Zajistíme investice do ekologické železniční dopravy, MHD apod. … Nadále se soustředíme na zajištění potravinové bezpečnosti.“ Konkrétní závazky či návrhy: nula bodů. Přitom tatáž ČSSD ve svém v lednu přijatém střednědobém programu říká, že hodlá do roku 2006 dosáhnout realistické 40% míry recyklace odpadu. Takže přinejmenším jeden konkrétní návrh mají straníci zformulovaný a schválený. Do…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte