Letošní povolební situace může být ještě komplikovanější než po minulých volbách. Jeden rozdíl je viditelný na první pohled. Zatímco tehdy se všechny demokratické strany předháněly v ujišťování, s kým vším po volbách do vlády rozhodně nepůjdou, dnes naopak voliče dopředu seznamují se svou ochotou sestavit vládu s kýmkoli – až na komunisty. Nicméně bez ohledu na tuto poněkud podezřelou vstřícnost se může sestavení nové vlády ukázat větším oříškem než před čtyřmi lety.

Pravicová koalice

Zdá se, že pravicová koalice stran ODS, KDU-ČSL a Unie svobody je téměř stejně nereálná jako v roce 1998. Přestože se říká, že čas zhojí každou ránu, „sarajevský syndrom“ Václava Klause je zřejmě nezhojitelný. A navíc: oproti situaci před čtyřmi lety je dnes společná vláda s protievropskou ODS naprosto nepředstavitelná i pro nemalou část Unie svobody. A stejná averze ovládá i některé lidovce. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se už nechal slyšet, že upřednostňuje koalici se sociálními demokraty, a někteří vlivní členové strany – například poslanec a stínový ministr životního prostředí za Koalici Libor Ambrozek – prohlásili, že by do vlády s ODS nešli. Pravicové křídlo Jana Kasala sice nemá zanedbatelný hlas, ale pokud sociální demokraté nabídnou zajímavá křesla, určitě se jeho stoupenci nechají přemluvit. ODS je ve vztahu k menším stranám nevyzpytatelná. Poté, co zkrachoval pokus zlikvidovat je volební novelou, dávají občanští demokraté okatě najevo,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte