Malá vesnice Moravěves u Mostu je zřejmě zralá na zásah speciální policejní jednotky. Soudě z novoročního televizního rozhovoru dvou nejmocnějších mužů v zemi - premiéra Miloše Zemana a předsedy sněmovny Václava Klause - se v ní totiž líhnou nebezpeční teroristé. Detailnější pohled ale ukazuje něco jiného.

Nemakejte na Nemak

„Terorismus vzniká z fundamentalismu,“ prohlásil premiér v debatě na Nově o hrozbách terorismu. „A my bychom si měli uvědomit, že fundamentalismus je tikající časovaná bomba, která se teď ještě neprojevuje teroristickými útoky, ale je živným podhoubím těchto útoků.“ A hned za souhlasného přikyvování předsedy sněmovny Václava Klause Zeman uvedl příklad takového teroristického zárodku, který nás zavádí právě do zapadlé Moravěvsi. „V Mostě je největší nezaměstnanost - dvacet jedna procent. Firma Nemak tam má postavit závod, který zaměstná něco přes 1000 pracovníků,“ řekl v novácké debatě Zeman. „Ekologičtí fundamentalisté ale dělají všechno pro to, aby se ten závod nepostavil. To znamená, že když my sem s námahou přitáhneme zahraničního investora, tak oni ho odradí.“ Nechtěným hrdinou „případu Nemak“ je zemědělec Jan Rajter (68). Hospodařit začal počátkem padesátých let v Jindřichovicích nedaleko Opavy. Vzhledem k okolnostem ale dlouho nevydržel. Po odmítnutí vstupu do JZD přišlo obvinění ze sabotáže a kriminál. Po propuštění se musel odstěhovat a práci našel až v Mostě na železnici. Napřed bydlel i s rodinou v místním činžáku,…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2212

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte