Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

My ti dáme felvidék

Maďarská volební kampaň sice nechávala na Slovensku o sobě vědět už delší dobu, vší silou ale pronikla do země předminulý víkend, kdy na obřím mítinku premiéra Viktora Orbána v Budapešti promluvil Miklós Duray. Výkonný místopředseda Strany maďarské koalice (SMK), která patří do tábora slovenské vládní koalice, jednoznačně podpořil Orbánovu vládní stranu FIDESZ. A učinil to způsobem, jenž rozpoutal na Slovensku nacionální běsy stejného typu, jaké v Maďarsku osedlal právě Orbán.

Nic než verbální delikt

Neomluvitelného prohřešku se Duray podle slovenských vlastenců dopustil zvoláním „felvidék je s tebou, Viktore“. Felvidék je maďarský hovorový termín pro Horní Zem, čili území dnešního Slovenska (nebo jen jižního Slovenska - názory se liší). Vyřčení tohoto slova se pod Tatrami chápe jako urážka, resp. jako vnímání Slovenské republiky coby maďarské provincie. Jinými slovy, chápe se jako neschopnost akceptovat trianonskou dohodu po 1. světové válce, potažmo i jako projev touhy po revizi této dohody. Dále byl Duray pranýřován za názor, že prosperita Maďarska vede k rozkvětu celé karpatské kotliny, a za to, že na Orbánově monstrakci - odhady počtu účastníků se pohybují od půl milionu do půldruhého milionu lidí - vůbec vystoupil. Předseda Strany demokratické levice (SDĽ) Pavel Koncoš menšinového předáka vyzval, aby složil poslanecký mandát. Peter Weiss, který se od SDĽ právě odštěpil a založil konkurenční levicovou stranu, ho obvinil z "destabilizace…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.