Uznávaný historik Bořivoj Čelovský nedávno na vlastní náklady rozeslal do redakcí už druhé vydání své nejnovější knihy Konec českého tisku. Je to dílo, o němž podle autorova přesvědčení hlavní deníky nikdy nebudou referovat - protože vášnivě útočí na fakt, že většina zdejšího novinového trhu patří Němcům. Druhé, třísetstránkové vydání je zajímavé tím, že autor z názvu odstranil původní otazník a rozšířil je o ohlasy politiků, vědců a spisovatelů. Díky tomu se dozvídáme, že Čelovského obavy sdílí i nemalá část zdejších intelektuálů. Pokud si ale česká elita takto představuje „vynikající“ a „pečlivou“ studii či přímo „knihu roku 2001“, potěš nás pánbůh.

Osud Lužických Srbů

Bořivoj Čelovský (1923) v poúnorové vlně emigroval do Kanady, kde strávil většinu života, a nyní bydlí opět v rodné Ostravě. To jen na vysvětlenou, proč recepty na ochranu českého tisku hledá v kanadských zákonech a proč věnuje tolik místa ostravské Svobodě a Moravskoslezskému dni. Jako historik je Bořivoj Čelovský vyhlášeným specialistou na období 1933–45, což se v Konci českého tisku projevuje třeba tím, že ze všech Němců minulosti i současnosti jsou zde nejčastěji jmenováni Hitler a Goebbels (oba mají ve jmenném rejstříku pět odkazů). Autor zdráhavě připouští, že dnešní Německo nemá s nacistickým příliš společného. Ale: "Stále máme co dělat s mnohem větším sousedem, zejména s jeho ekonomickou mocí. Pokud nechceme sdílet osud Lužických Srbů, měli bychom si vyhrnout rukávy.…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte