Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Korupce a trest

Pavel Rucki žije na okraji Prostějova v řadovém domku z osmdesátých let. Málokdo by poznal, že tento nenápadný podnikatel a obchodník s realitami má za sebou podivuhodnou kariéru vládce nad miliardami. Čtyři roky byl šéfem Banky Haná, která pod jeho vedením přišla ve špatných půjčkách o dvě miliardy korun a poté zanikla. Před tímto angažmá byl Rucki členem představenstva Agrobanky, která v roce 1996 také zbankrotovala. Minulý týden začal v Prostějově proces, ve kterém je bankéř obviněn z neoprávněného převodu třiceti milionů korun na tamní hokejový klub. To je v Česku naprosto nevídaná věc. I když se Rucki nezodpovídá z toho hlavního podezření - že totiž vytuneloval ze svých bank stamilionové částky - aspoň stojí před soudem. O desítky jeho kolegů, kteří v šedesátce českých bank poskytli nekryté a nevymahatelné úvěry ve výši přes tři sta miliard korun, se policie zatím vůbec nezajímala. Velký zájem usvědčit viníky ale neprojevili ani představitelé bankovních kruhů, kteří nasekané dluhy po čase převedli na stát. A co je nejpodivnější - o věc se příliš rozhořčeně nezajímá ani veřejnost, která ale přece nakonec celý ten tunelářský tanec miliard zaplatí z vlastní kapsy.

Lovili jsme klienty

Podle dostupných informací poskytly české banky většinu špatných úvěrů v první polovině 90. let. Privatizovalo se a finanční domy rozpůjčily tehdy kolem 600 miliard korun. Do sejfů se vrátila polovina. Jak to vypadalo, popisuje Karel Rohrbacher, bývalý ředitel…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte