Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Korupce a trest

Pavel Rucki žije na okraji Prostějova v řadovém domku z osmdesátých let. Málokdo by poznal, že tento nenápadný podnikatel a obchodník s realitami má za sebou podivuhodnou kariéru vládce nad miliardami. Čtyři roky byl šéfem Banky Haná, která pod jeho vedením přišla ve špatných půjčkách o dvě miliardy korun a poté zanikla. Před tímto angažmá byl Rucki členem představenstva Agrobanky, která v roce 1996 také zbankrotovala. Minulý týden začal v Prostějově proces, ve kterém je bankéř obviněn z neoprávněného převodu třiceti milionů korun na tamní hokejový klub. To je v Česku naprosto nevídaná věc. I když se Rucki nezodpovídá z toho hlavního podezření - že totiž vytuneloval ze svých bank stamilionové částky - aspoň stojí před soudem. O desítky jeho kolegů, kteří v šedesátce českých bank poskytli nekryté a nevymahatelné úvěry ve výši přes tři sta miliard korun, se policie zatím vůbec nezajímala. Velký zájem usvědčit viníky ale neprojevili ani představitelé bankovních kruhů, kteří nasekané dluhy po čase převedli na stát. A co je nejpodivnější - o věc se příliš rozhořčeně nezajímá ani veřejnost, která ale přece nakonec celý ten tunelářský tanec miliard zaplatí z vlastní kapsy.

Lovili jsme klienty

Podle dostupných informací poskytly české banky většinu špatných úvěrů v první polovině 90. let. Privatizovalo se a finanční domy rozpůjčily tehdy kolem 600 miliard korun. Do sejfů se vrátila polovina. Jak to vypadalo, popisuje Karel Rohrbacher, bývalý ředitel…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.