Po zrádných novinářích pracujících za německé peníze proti zájmům své vlasti objevil ministr kultury Pavel Dostál dalšího národního škůdce. Stala se jím matrikářka Prahy 1 Jana Talmanová. Ministra rozzlobilo, že potvrdila potomku šlechtického rodu Františku Kinskému české občanství. Tím prý přispěla k riziku, že občan Kinský získá u soudu zpět palác Kinských a mnoho jiných kulturních památek nedozírné ceny. Ministr za to Janu Talmanovou nazval v článku deníku Právo hlupákem a obvinil ji z úplatkářství. Novináři z Práva poté úřednici udali a státní zástupce Jiří Kára předal případ policii. Stejný názor na Kinského občanství přitom s paní Talmanovou vyznává i ministerstvo vnitra a ministr Dostál ve svém vlastenectví pominul fakta svědčící ve prospěch „nečeského“ šlechtice.

Fatální chyba

František Kinský odjel v roce 1940 se svou matkou z Čech do Argentiny. Byly mu přesně čtyři roky. Přes své mládí již v Čechách vlastnil ohromný majetek. Jeho otec Oldřich byl totiž v té době už dva roky mrtev. Po válce pak české úřady Kinským - coby „Němcům“ - zabavily rozsáhlé panství na základě příslušného Benešova dekretu. Ale úředníci se přitom dopustili fatální chyby. Podle platných předpisů měl být majetek převeden na devítiletého Františka vybaveného oficiálním poručníkem - a teprve tomu se mělo zabavovat. Zdejší konfiskátoři ovšem jen tak halabala něco odebrali dávno mrtvému Oldřichu Kinskému, něco zase jeho nezletilému dítěti. To je důvod, proč dnes…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte