Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Připomeňme si

„Řada informací ze života současného náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka dosvědčuje, že tento muž nemůže být prověřen,“ říká Jitka Šmídová, od tohoto týdne už bývalá zaměstnankyně Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). „Fakt, že by se mohl seznamovat s utajovanými skutečnostmi, by pro Česko znamenal bezpečnostní riziko,“ dodává. (Mimochodem, ke stejnému závěru dospěla koncem roku 2000 BIS, která pro úřad sháněla podklady.) Proto také po tříměsíčním pátrání a pohovorech odevzdala paní Šmídová loni v prosinci Jakubíkův spis s doporučením „neprověřit“. Z kanceláře její nadřízené Jany Ermlové ale po dvou dnech vzešel úplně jiný závěr: náměstek Jakubík byl shledán důvěryhodným. Tři důvody hovořící proti prověrce pana Jakubíka jsou známy už dlouho. Prvním je jeho společné podnikání s bývalým komunistickým špionem Miroslavem Čemusem, s nímž v roce 2000 vlastnil firmu, která se zabývala pátráním po pojišťovacích obchodech. Právě strach, že by se partner bývalého rezidenta proti zemím NATO mohl dovědět tajné informace, vedl loni v říjnu na jednání v Praze americké představitele bezpečnostních složek k žádosti, aby se náměstek Jakubík jednání nezúčastnil. Druhým důvodem pro Jakubíkův vyhazov je jeho dva roky stará cesta do Hranic na Moravě, kde se výhrůžkami snažil donutit jednu občanku, aby prodala svůj pozemek radnici na stavbu továrny Phillips. A konečně třetím důvodem je podezření, že Jakubík coby ruzyňský bachař vedl v osmdesátých letech vězeňskou agenturu - tedy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.