Na sklonku loňského roku se na pultech knihkupectví objevil první český překlad knihy pamětí rakouského básníka, dramatika, nadšeného obdivovatele Masaryka a Komenského, ale především významného malíře Oskara Kokoschky (1886–1980) Můj život. Publikace, na které třiaosmdesátiletý umělec spolupracoval s žurnalistou Remigiem Netzerem, vznikala na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Kokoschkově poválečném bydlišti, švýcarském Villeneuve. U příležitosti české edice byla v lednu letošního roku v pražském Rakouském institutu otevřena i pozoruhodná výstava: v jedné místnosti skromných rozměrů se sešlo třikrát šest kreseb a litografií malířů Gustava Klimta, Egona Schieleho a Oskara Kokoschky. Tedy malířů spojených především s fenoménem vídeňské secese přelomu 19. a 20. století.

Vídeň v Čechách

Nynější expozice se ovšem k tuzemsku neváže jen českou mutací Kokoschkových pamětí. Už v 80. letech 19. století Gustav Klimt (1862–1918) vyzdobil městské divadlo v Karlových Varech, v první dekádě 20. století to byl Egon Schiele (1890–1918), který si oblíbil a častokrát maloval pestrobarevné střechy Českého Krumlova (ve městě je dnes otevřeno Centrum Egona Schieleho se stálou expozicí). Oskar Kokoschka sice do Čech prvně zavítal až dlouho po rozpadu Rakouska-Uherska, v roce 1933, Praha na něj ovšem zapůsobila neméně intenzivně. Během čtyřletého pobytu tu našel svoji budoucí manželku Oldu Palkovskou a seznámil se s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem, kterého…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte