V lednu se stala na českém trhu práce nevídaná věc. Vůbec poprvé byla míra nezaměstnanosti nižší než před rokem. A odborníci se shodují, že nastal obrat k lepšímu a že příznivý vývoj bude pokračovat.

To všechno bylo málo

Zatímco počátkem roku 2000 bylo bez práce více než půl milionu lidí, letos klesl počet nezaměstnaných o třicet tisíc. „Ekonomika se vyvíjí pozitivně a dochází k přílivu zahraničních investic,“ shrnuje hlavní příčiny zvratu Miroslav Přibyl, ředitel odboru strategie zaměstnanosti ministerstva práce. Kromě makroekonomických veličin se však za takovou změnou skrývá bezpočet snah a aktivit konkrétních lidí. Lounský okres patří tradičně mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností. Bez práce je tu téměř 18 % lidí (hůř je na tom jen Most, Karviná a Bruntál). I tady však zaznamenali pozitivní změny. „Letos v lednu byla míra nezaměstnanosti o procento nižší než na začátku loňského roku,“ říká Marie Schmalzová z lounského úřadu práce. „A předpokládáme, že se bude dále snižovat.“ Obrat způsobilo hned několik příznivých okolností. Například v Podbořanech se konečně rozběhla průmyslová zóna, kterou vydupalo ze země dlouholeté úsilí tamní radnice. „Zánik zemědělských družstev a státních statků nás přinutil jednat už počátkem devadesátých let. Když měli jinde šest procent nezaměstnaných, na Podbořansku jsme jich měli už patnáct procent. Tehdy na tom byl i Most lépe než my,“ vzpomíná podbořanský starosta Josef Čerňanský (ČSSD). Přestože se radnice…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte