Minulý týden se španělský ministr zahraničí Josep Pique a jeho britský protějšek Jack Straty sešli v Barceloně k rozhovorům o budoucnosti Gibraltaru, poslední kolonii v Evropě. Skalnaté území o šesti kilometrech čtverečných je pod britskou vládou od roku 1704, kdy jej španělské království muselo v důsledku prohraného vojenského střetu postoupit ostrovní monarchii. Ministři sice v Barceloně nedospěli k žádnému závěru, podotkli však, že se o osudu území dohodnou do příštího léta, čímž zkrátí původní termín, stanovený na prosinec 2002.

Klíčová je samospráva

Obě strany si výsledky setkání pochvalovaly. Španělé se zavázali, že rozšíří počet pevných telefonních linek a zlepší zdravotnické služby. Spokojená nebyla pouze gibraltarská vláda. Její premiér Peter Caruana setkání bojkotoval, i když ho zvali jak Britové, tak Španělé. Obyvatelé nejjižnějšího výběžku Pyrenejského poloostrova nechtějí uznat žádné rozhodnutí, jež by sami neschválili referendem, a nejvíce by uvítali, kdyby vše zůstalo tak, jak je nyní. Už při referendu v roce 1967 drtivá většina z nich potvrdila vůli zůstat pod britskou korunou. Kdyby se stejné hlasování konalo nyní, výsledek by zřejmě nebyl jiný. Utrechtská smlouva z roku 1713 stanovuje, že Španělsko strategický skalnatý výběžek navždy postupuje Británii, ovšem s podmínkou, že pokud území někdy přestane být kolonií, stane se součástí Španělska a to bez nároku na samosprávu. V tom je jádro sporu. I když britská vláda trvá na tom,…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte