Na soutok řek Indus a Kábul v severozápadním Pákistánu je pozoruhodný pohled. Zatímco Indus přitéká z hor a má jasně modrou barvu, Kábul protéká několika afghánskými a pákistánskými městy a je zcela černý. Z blízkého kopce lze tedy pozorovat, jak se i Indus za soutokem pomalu barví na černo. Na efektnější příklad civilizačního problému běžný návštěvník Pákistánu těžko narazí.

Pytlíky v řece

Je až šokující, jak špatnému životnímu prostředí jsou obyvatelé „chudého jihu“, a tedy i Pákistánu vystaveni. Problém přitom eskaluje v posledních dvaceti, třiceti letech. Zatímco v roce 1970 měl Pákistán 35 milionů obyvatel, dnes je to již zhruba čtyřikrát více. Od poloviny osmdesátých let přijal zdejší parlament rámcové ekologické zákony, chybějí ale další normy pro jejich uplatnění v praxi. Ze statistických tabulek se pohroma vyčíst nedá. Vzhledem k stále nevelké průmyslové výrobě jsou totiž ukazatele emisí ve srovnání se západními zeměmi nízké. Reálný stav si lze uvědomit teprve na pákistánské ulici, v okolí zdejších továren a při pohledu na místní řeky. Zmiňme alespoň dva příklady, které cizince udeří nejvíce do očí. V pákistánských městech nejsou téměř žádné popelnice či odpadkové koše, vše se prostě hází na zem. Přes noc přijdou úklidové čety, naloží hromady odpadků na auta a vysypou do řeky. Tak to samozřejmě funguje téměř odnepaměti, v posledních dvaceti letech má ale tento způsob likvidace odpadu háček. Tím jsou plastikové pytlíky, kterými zdejší…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte