Stát je největším zadavatelem výnosných zakázek - peníze v nich jdou do desítek miliard korun ročně. Aby tyto sumy nekončily v kapsách kamarádů a pomocníků vlády, máme zákon o zadávání veřejných zakázek. Jak ale dokázala řada šetření Nejvyššího kontrolního úřadu a českých médií, stávající vláda tento kontrolní mechanismus často obchází. „Jakmile existují státní úředníci a státní finance, tak je tady samozřejmě korupce a je tady problém se zadáváním veřejných zakázek,“ řekl před půl rokem Radiožurnálu prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Volejník. „Jedním z prvků, který může významným způsobem omezit prostor pro vznik korupce, je průhlednost,“ zmínil přitom i jednoduchý lék. Vláda to ale vidí opačně - a možnost rozhodovat podle svých vlastních nekontrolovatelných kritérií si ponechala i v novém návrhu zákona o veřejných zakázkách. Stojí za to si připomenout, za co vše už této vládní pravomoci vděčíme.

Seriozní zakázky

Pokud jde o protežování jistých firem vládními úředníky nebo členy kabinetu, začal tento rok špatně. Místopředseda vlády Pavel Rychetský totiž přišel s nápadem, jak pomoci vládě s privatizací Komerční banky. Sedl ke stroji a napsal dopis Všeobecné zdravotní pojišťovně, že by bylo dobré, kdyby převedla své účty do Komerční banky. Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář tehdy prohlásil, že i na tuto transakci se vztahuje zákon o veřejných zakázkách. Rychetský to ale popřel a redaktorům České televize řekl: …

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte