Až člověk získá odstup, možná to uvidí jako největší změnu po roce 1990. Od listopadu 2001 se občané bývalých komunistických zemí nemusí cítit postkomunisty. Všechny tyto státy mají více než deset let v programu „návrat do Evropy“ a skoro všechny s tím mají vážné potíže. Ekonomika se transformuje jen těžko, úředníci i politici a konec konců i občané jsou pořád stejní a vzdělanost stále kulhá. Nejhorší je přitom pro lidi vědomí, že ať se snaží, jak chtějí, pořád se cítí v druhořadém postavení oproti Dánům, Britům nebo třeba Portugalcům. Za co by nás vlastně do Evropy brali? Dříve se říkalo, že za zkušenost, kterou jsme přetrpěli pod komunistickými diktátory. Pak se ale veškeré dějinné zkušenosti východu z posledních padesáti let shrnuly pod nálepku postkomunisté, a každý věděl, že není čím se chlubit. Až najednou - mezi řádky hodnotících zpráv Evropské komise lze číst: Bereme vás, ať jste, jací jste. A když to zástupci Evropské unie řekli, tak si občané zemí na východě mohou jako Evropané připadat. Záleží už na jejich sebevědomí. Může se stát ještě leccos, třeba se posune termín vstupu do EU ohlášený na rok 2004. Maďaři, Slovinci, Slováci, Lotyši, Češi, Poláci a další jsou ale v Evropě už teď.

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte