Zásah policie proti gruzínské nezávislé televizi Rustavi-2 na konci října vyvolal pouliční protesty, které odhalily nespokojenost veřejnosti s vedením země a hluboké rozpory ve vládní straně Občanská unie. Televize sice funguje dál, ale razie podle vzoru sovětských totalitních praktik jen podtrhla trend, který se jeví už delší dobu. Ztrácí se naděje, že země dodrží prozápadní směr a nastartuje reformy.

Rovnováha je pryč

Občanská unie byla od svého založení v roce 1993 aliancí sovětské nomenklatury, inteligence a technokratů proti radikálním nacionalistům. Politika opatrných kroků jí v předloňských volbách zajistila parlamentní většinu, ale přesto zůstala rozpolcena na konzervativní a proreformní proud. Před rozpadem ji chránilo jen politikaření prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Útok na televizní stanici však ukazuje, že tento muž už není ochoten balancovat mezi oběma křídly a přiklání se na stranu stoupenců starých pořádků. Pětimilionová Gruzie si v devadesátých letech zakládala na své prozápadní orientaci. Dařilo se jí tím odvracet mezinárodní pozornost od tristního stavu ekonomiky, nefunkčních státních struktur a autoritářského systému. Ale nyní, deset let po rozpadu Sovětského svazu, už nikdo nechce přimhuřovat oko nad neschopností učinit nutné nápravné kroky. Mnohým Gruzíncům se stýská po blahobytu sovětských dob. Vládní nomenklatura dosud nebyla schopna zajistit ani zásobování vodou a elektřinou v hlavním městě Tbilisi. Absence reforem,…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte